KuchniaMebleRealizacjeJaka powinna być prawidłowa wysokość zabudowy kuchennej? - proever

2 maja 2017przez proever0

Modern kitchen itnerior shot with studio light

Podczas projektowania kuchni należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii. Kierując się nimi w czasie wybierania mebli na wymiar czy urządzeń kuchennych, można uzyskać kuchnię funkcjonalną, w której przygotowywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

Wysokość blatów roboczych

Na etapie projektowania kuchni warto dostosować meble na wymiar i sprzęt do swoich potrzeb. Warto pamiętać o tym, że kuchnia to pomieszczenie, które powinno służyć przez lata, a z wiekiem schylać się jest na ogół coraz trudniej. Należy zacząć od wybrania odpowiedniej wysokości blatów roboczych, tak aby można było przy nich swobodnie i wygodnie pracować. Najbardziej optymalna wysokości to około 6-8 cm poniżej linii łokci.

Gdy blaty są zamontowane za nisko, przygotowywanie posiłków może kończyć się bólem i napięciem karku. Pozycja zgięta z głową pochyloną ku dołowi powoduje bowiem wraz z upływem czasu nacisk na szyjny odcinek kręgosłupa. Niekorzystne jest również zbyt częste podnoszenie rąk do góry. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy szafki kuchenne są powieszone zbyt wysoko. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się meble na wymiar, które bez problemu można dopasować do swojego wzrostu oraz do wielkości samej kuchni

Wysokość szafek kuchennych

Najpopularniejsze szafki kuchenne mają wysokość około 70-72 cm i głębokość 50-56 cm. Zwykle ustawia się je w odległości około 5 cm od ściany, co pozwala na swobodne poprowadzenie instalacji. Nieco płytsze są na ogół szafki wiszące (do 30 cm głębokości). W tym przypadku wysokość jest zwykle bardziej zróżnicowana. W sklepach znaleźć można modele o wysokości od około 30 do nawet 100 cm. Szafki takie otwierane są na bok lub uchylnie.

W nowoczesnych kuchniach coraz częściej stawia się też na wysoką zabudowę, w której sprzęt AGD jest zabudowany. Wysokość takiej zabudowy waha się od 130 do 215 cm.

Wysokość urządzeń AGD

Warto pamiętać o tym, że nie tylko meble powinny zostać umieszczone w kuchni na odpowiedniej, komfortowej dla domowników wysokości. Obecnie urządzenia AGD często wchodzą w skład zabudowy słupkowej. To rozwiązanie o tyle wygodne, że piekarnik umieszczony na wysokości około 90 cm nie wymaga schylania się podczas wkładania i wyjmowania z niego potraw. Poza tym bez problemu można wówczas obserwować proces pieczenia.

Z kolei w przypadku lodówki, aby ograniczyć schylanie się, wystarczy wybrać model z zamrażalnikiem umieszczonym na dole. Zwykle bowiem korzysta się z niego o wiele rzadziej niż z chłodziarki. Poza tym warto stosować również i odpowiednie sposoby, które pozwalają na skuteczne odciążenie kręgosłupa podczas wykonywania codziennych czynności. Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów powinno się na przykład uginać nogi w kolanach. Poza tym rura odkurzacza powinna mieć taką długość, aby nie było konieczności schylania się w czasie sprzątania mieszkania.

O kręgosłup warto zadbać odpowiednio wcześniej, póki jest taka możliwość. W tym celu warto otaczać się odpowiednimi przedmiotami i meblami, również w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ogranicza nas tylko wyobraźnia
Zapewniamy najwyższą jakość, atrakcyjne ceny oraz terminowość.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu.

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z naszych usług i produkowane przez nas meble staną się wyposażeniem także i Państwa domu.
Dołącz do nas
https://www.instagram.com/p/BlptAdwHOrR/

Copyright by Proever.  All rights reserved.