KuchniaMebleRealizacjeJak urządzić kuchnię aby była funkcjonalna?

15 stycznia 2018przez proever0

Za sprawą przemyślanego projekty kuchni, przygotowywanie posiłków, mycie naczyń czy sprzątanie może być o wiele łatwiejsze. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie podstawowych zasad kuchennej ergonomii. Wprawdzie każda jest inna, ale zasady są zawsze takie same. Okazuje się, że wcale nietrudno jest stworzyć kuchnię nie tylko efektowną, ale i funkcjonalną.

Podział na strefy

W dobrze urządzonej kuchni powinno znajdować się kilka stref Lodówka i szafki to strefa zapasów,  a półki na naczynia i sztućce to strefa przechowywania. Poza tym wyróżnia się strefę zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania.

To jednak nie koniec. Lodówka i szafki, w których przechowywane są produkty spożywcze muszą znajdować się najbliżej drzwi wejściowych. W ten sposób rozpakowywanie zakupów będzie o wiele łatwiejsze. Dobrze jeśli zaraz obok mieści się blat oraz zlew, w którym można od razu umyć warzywa i owoce. Po drugiej stronie zlewozmywaka powinien znajdować się blat, piekarnik i płyta grzewcza.

Nie bez znaczenia są również odległości pomiędzy wymienionymi punktami. W kuchni wykorzystywana jest przede wszystkim zasada ergonomicznego trójkąta. Jego wierzchołki to trzy główne urządzenia – piekarnik i płyta grzewcza, lodówka oraz zlewozmywak. Suma boków między nimi nie powinna być mniejsza niż 360 cm i większa niż 660 cm. W jednym ciągu układa się więc lodówkę, a następnie zlew i płytę. Poza tym bardzo ważny jest wygodny blat do pracy

Indywidualne potrzeby
Podczas urządzania kuchni warto pod uwagę wziąć także swoje osobiste preferencje, a także specyfikę wnętrza czy jego wielkość. Znaczenie ma również fakt czy kuchnia jest zamknięta, a może połączona z salonem. Zawsze jednak zaleca się strefowanie wnętrza. Miejsca wykorzystywane do przygotowywania posiłków powinny jak najbardziej być oddalone od strefy jadalnej. W małej kuchni sprawdzą się stoliki mobilne, a więc wysuwane czy składane. Nie mogą one blokować strefy gotowania. Z kolei w większych kuchniach świetnym rozwiązaniem jest wyspa.Wyspa to zresztą bardzo często odpowiedź na wiele problemów. Jeśli znajduje się blisko lodówki i innych sprzętów AGD, znacznie ułatwia proces przygotowywania posiłków. Jest też przedłużeniem strefy roboczej i stanowi miejsce spożywania posiłków.

Oświetlenie w ergonomicznej kuchni

Ergonomia to komfort podczas wykonywania poszczególnych czynności. Trzeba więc także pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Dobrze w kuchni umieścić kilka różnych źródeł światła, które pozwalają na doświetlenie najważniejszych stref. Oprócz jednego światła górnego warto postawić na kilka świateł punktowych. Poza tym w kuchni ogromne znaczenie ma dostęp naturalnego światła. O tym należy pomyśleć już podczas projektowania mieszkania czy domu.

Nie ma więc uniwersalnych sposobów na urządzenie kuchni. Aranżacja zawsze musi być dopasowana do danego pomieszczenia, gdyż pod uwagę należy wziąć jego indywidualne cechy.
Zasady ergonomii można jednak wdrożyć bez względu na wielkość kuchni czy rodzaj zastosowalnej w niej zabudowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ogranicza nas tylko wyobraźnia
Zapewniamy najwyższą jakość, atrakcyjne ceny oraz terminowość.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu.

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z naszych usług i produkowane przez nas meble staną się wyposażeniem także i Państwa domu.
Dołącz do nas
https://www.instagram.com/p/BlptAdwHOrR/

Copyright by Proever.  All rights reserved.